Novinky

Létající kolo F-Bike v České televizi

V seriálu pro děti a v ranním show Dobré ráno.

Pokud jste neviděli, můžete shlédnout v archívu České televize nebo video-ukázky níže:

Jednou možná budou slavní: Létající kolo

vysíláno 14. 1. 2014 na ČT2 v rámci pořadu Dobré ráno, ranní show České televize

 Já budu Einsteinem!: Levitace

vysíláno 28. 1. 2014 na ČT 😀

Létající kolo F-Bike v České televizi

 

F-Bike na cloudu 3DEXPERIENCE platformy

Projekt létajícího kola F-Bike byl úspěšně převedený v rámci 3DEXPERIENCE platformy na cloudu.

Lighthouse program je V6 řešení na cloudu, které umožnilo spolupráci týmů ve čtyřech lokalitách České republiky.

Díky Cloudové architektuře byla veškerá serverová část aplikace už předem nainstalována a nastavena, což výrazně urychlilo náběh efektivního použití systému v projektu létajícího kola. Odezvy byly i s relativně velkou sestavou rychlé a serverová část byla velmi stabilní.

Cloudová platforma 3D Experience

Projekt létajícího kola F-Bike na cloudu 3DEXPERIENCE platformy

 

Létající kolo oficiálně vzlétlo 12. června 2013

Létající kolo oficiálně vzlétlo 12. června 2013

První veřejný a úspěšný vzlet létajícího kola F-Bike proběhl za hojné účasti novinářů ve středu 12. června na letňanském výstavišti PVA.

Na pražském výstavišti Letňany poprvé veřejně vzlétlo létající kolo „Flying Bike“. Jeho autorem je společnost Technodat spolu s partnery Evektor a Duratec, které zpočátku pouze virtuální prototyp navrhly výhradně pomocí 3D softwarového řešení firmy Dassault Systèmes.

„Naší hlavní motivací při práci na projektu nebyl zisk nebo komerční zájem, ale splnění našich klukovských snů,“ uvedl Aleš Kobylík, člen řídícího výboru projektu a ředitel společnosti Technodat. „Prostřednictvím unikátního stroje jsme chtěli názorně ukázat možnosti českých firem a moderního průmyslového softwaru, jakým je platforma 3DEXPERIENCE společnosti Dassault Systèmes.“

Technologie Dassault Systèmes umožnily létající kolo virtuálně navrhnout a vyrobit i virtuálně testovat jeho vlastnosti ještě před existencí samotného fyzického prototypu. Všichni tvůrci „cyklistického vznášedla“ bez ohledu na to, že jejich pracoviště byla od sebe vzdálená stovky kilometrů, neustále pracovali s identickým souborem dat. Po zvážení různých variant nakonec řešitelé projektu zvolili princip multicopteru. Hlavní síla potřebná pro vzlet kola nepochází od vztlaku na křídlech, jako u klasického letadla, ale od statického tahu šesti horizontálních vrtulí.

Zatímco softwarové nástroje zajistila společnost Dassault Systèmes, realizovaly projekt Flying Bike tři inovativní ryze české firmy. Poskytovatel 3DEXPERIENCE řešení Technodat zodpovídal především za vedení a koordinaci projektu, jeho harmonogram a rozpočet. Výrobce rámů jízdních kol Duratec poskytl rám, bezpečnostní kryty vrtulí a zároveň zajistil standardně nakupované komponenty kola. Inženýrská a konstrukční společnost Evektor spolupracovala při návrzích konceptů a jejich designu, při konstrukčním řešení některých funkčních skupin a vybrala vhodné pohonné jednotky, baterie a vrtule.

Létající kolo oficiálně vzlétlo

Flying bikes aren’t just for E.T. It’s a bird, it’s a plane, it’s a flying bike? CNN’s Jeanne Moos says hold onto your handlebars.

Finally, a Flying Bike (in Case You Need to Smuggle an Alien)

Zlaté české ručičky: Létající kolo spatřilo světlo světa

České létající kolo je těžkopádné, ale do vzduchu se dostalo

Létající kolo vzlétlo v Letňanech. Sen Jana Tleskače se stal skutečností

Létající kolo vzlétlo zatím bez člověka

Video: V Praze se vzneslo do vzduchu létající kolo, zatím jen s figurínou

V pražských Letňanech se dnes konala nevídaná událost. Konstruktéři létajícího kola svůj výstroj poprvé předvedli veřejnosti. Úspěšně.

V Praze se vzneslo do vzduchu létající kolo.

Technodat představuje unikátní projekt létajícího kola F-Bike (video na YouTube)

Bike makes riders high-flyers, if only for five minutes

 

 

 

no images were found

 

Tleskačův sen vyplněn: létající kolo vzlétne 12. června 2013 

První veřejný vzlet létajícího kola F-Bike proběhne ve středu 12. června od 10.30 na letňanském výstavišti PVA. Samotnému letu bude předcházet tisková konference realizačního týmu společností TECHNODAT, DURATEC a EVEKTOR, které za projektem stojí.

Shlédněte video-upoutávku na tento vzlet a přijeďte v pátek 14. června 2013 do Luhačovic na seminář „Přínosy 3DEXPERIENCE řešení pro průmysl výroby strojů a strojních zařízení“, kde vám létající kolo rádi ukážeme a kde vás seznámíme s tímto unikátním projektem, který vzniknul a je rozvíjen na platformě 3DEXPERIENCE společnosti Dassault Systèmes.

Vzlet Flying Bike se uskuteční díky laskavé podpoře akciové společnosti ABF, která poskytla prostory výstaviště PVA EXPO PRAHA pro testování létajícího kola i pro tiskovou konferenci.

 

Natáčeli jsme video-příběh o vzletu kola (29. května 2013, Praha – Letňany)

F-Bike nám dělá radost, zkušený pilot Jan Špatný nám po celý den a téměř celou noc v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech s přehledem předváděl jeho letové výkony a vlastnosti.

A zkušený filmař pan Milan Javora spolu s filmovým štábem TRINITAS vše celý den a celou noc pečlivě zaznamenával a s výsledkem naší a jeho práce v podobě první prezentace vzletu a s reálným létajícím kolem se můžete seznámit na PLM Forum 2013 13. a 14. června 2013 v Luhačovicích resp. na semináři „Přínosy 3DEXPERIENCE řešení pro průmysl výroby strojů a strojních zařízení“ 14. června 2013 tamtéž!

Neváhejte tedy a přijeďte se podívat a seznámit se s unikátním projektem, který vzniknul a je rozvíjen na platformě 3DEXPERIENCE společnosti Dassault Systèmes.

Ještě nejsme v cíli, v nejbližší době budeme postupně zatěžovat kolo do celkové hmotnosti s živým pilotem, o průběhu testů vás budeme průběžně informovat.

 

Létající kolo koordinovaně vzlétlo (29. března 2013, Praha – Letňany)

 Test F-Bike PVA Letňany 2012

Se vzletovými zkouškami jsme (z organizačních důvodů) jsme začali až v listopadu 2012, v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Po načerpání poznatků z prvních vzletových zkoušek jsme zalétávání přerušili s cílem optimalizovat některé části prototypu. Opět jsme začali testovat až v posledním týdnu měsíce března 2013. Po týdenním intenzivním testování se už technické problémy  zdají být vyřešeny a projekt úspěšně vykročil do své poslední fáze. První krátký řízený let kola v odlehčené podobě je tedy jasnou odpovědí na otázku, která nás pronásledovala celou zimu 2012/2013: poletí nebo nepoletí? Letové zkoušky kola dále pokračují, o jejich průběhu budeme průběžně přinášet zprávy.

Podrobnější informace z průběhu testování létajícího přímo z pera vedoucího projektu Jana Cinerta: F-Bike úspěšně vzlétl

 

Létající kolo na MSV 2012 (10. – 14. září 2012, Brno)

no images were found

 

Z montáže kola před MSV 2012 (5. září 2012, Duratec)

no images were found

 

Z montáže kola před MSV 2012 (4. září 2012, Duratec)

no images were found

 

Technodat pořádal PLM Forum 2012

Rekordní účast, nabitý program, nádherné počasí, přátelské prostředí, srdečná atmosféra, skvělé víno a chutná strava, takové bylo letošní „PLM Forum 2012“.

Tradiční odborný seminář a zároveň setkání zákazníků společnosti Technodat a uživatelů DS produktů „PLM Forum 2012“ se konal ve dnech 30. a 31. května v rodinném „Vinařství U Kapličky“ v obci Zaječí u Břeclavi.

Naplánovaný program semináře , který se konal v roce 20. výročí založení společnosti Technodat, byl v průběhu obou dnů beze zbytku naplněn a vyčerpán, vrcholem programu bylo představení projektu „létajícího kola“ (ve fázi virtuálního prototypu), který vzniknul a je rozvíjen na 3D/PLM platformě V6 společnosti Dassault Systèmes a za spolupráce společností Technodat, Evektor a Duratec.

PLM Forum 2012

 

Tisková konference a představení virtuálního prototypu létajícího kola

Společnosti Grayling Czech Republic a Dassault Systèmes uspořádaly ve čtvrtek 24. 5. v Praze v hotelu Fusion tiskovou konferenci, na které zástupci společností Duratec, Evektor a Technodat představili novinářům společný projekt létajícího kola f-bike.

 

Technodat PLM Forum 2012 s překvapením

 

 

Nativní V6 produkty a díly lze nyní upravovat ve V5